Vi har en litt utradisjonell rideskole, der vi ikke underviser på bane like mye som tradisjonelle rideskoler gjerne gjør. Alle gruppene har undervisning i ridehall 1 gang per måned, mens de 3 neste gangene rir vi på tur i skog og mark. Banetimene har hovedtema, mens turtimene har fokusområder som vi jobber med. Hvert semester følger en oppdatert og nivå-tilpasset undervisningsplan. I rideskolen får elevene i hovedsak jobbe med gangartsridning og grunnleggende dressur. Alle instruktører er godt kvalifiserte, og har lang erfaring med gangartsridning og islandshest. Du kan lese mer om våre ansatte og flere av instruktørene i rideskolen her.
Vår filosofi for rideskolen
Vi har lagt opp vår rideundervisning etter det kjente prinsippet “Learning by doing”. Rytterne skal få tid til å bygge opp trygghet og balanse på hesteryggen, slik at de klarer å kommunisere riktig med hesten i ulike øvelser. Vi gir våre elever muligheten til å ta ansvar for egen læring, ved å bruke det de har lært på banetimer videre på de neste turtimene. Vi fokuserer på rideglede, trygghet, balanse, mestring og samspill.
Praktisk info om rideskolen:
Gruppene er inndelt etter nivå på rytterne, og vi prøver å samle noenlunde samme aldersgrupper. Vi har egne voksengrupper for erfarne ryttere. Vi vurderer hver enkelt elev, og flytter dem til neste nivå når de er klar og det er ledig på passende time.
Vi har seks ulike nivå:
Tilrettelagt ridetime (orange gruppe, 45 min time)
Uerfaren/nybegynner med behov for leier (rød gruppe, 45 min time)
Nybegynner m. tølt uten behov for leier (lilla gruppe, 45min time)
Litt erfarne ryttere (grønn gruppe, 45min time)
Tidlig erfaren gruppe (turkis gruppe, 60 min time)
Sen erfaren gruppe (blå gruppe, 60 min time).
Priser fra 1. januar 2025:
45 min ridetime: 270,- pr ridetime – Nybegynnere og litt erfarne ryttere
60 min ridetime: 315,- pr ridetime – Erfarne ryttere
Priser fra 1. januar 2026:
45 min ridetime: 280,- per ridetime – Nybegynnere og litt erfarne ryttere
60 min ridetime: 325,- pr ridetime – Erfarne ryttere
Betaling skjer per semester, og de er inndelt fra januar-mars, mars-juni og august-desember. Vi følger Sandnes kommune sin skolerute.
Vi har rideskole mandag til torsdag, der første ridetime starter tidligst kl 15.00, og siste ridetime slutter kl 20.00/20.30.
Vi har familierabatt eller rabatt for de som rir mer enn én gang pr uke. I tillegg har vi kollektivrabatt for de som sykler, bruker kollektivtransport eller kjører 2 eller flere ryttere pr bil.
Ryttere fra rideskolen vår får også rabatter på våre guida rideturer i helger og ferier.
Klær etter vær!
Det trenger ikke være eget rideutstyr, det viktigste er å være varm og tørr når en sitter på hesteryggen. En kald rytter spenner seg, og kan gi feil signaler til hesten.
Av sko, må de ikke være flate under, men ha litt grovere såle/hæl. De bør minst være ankelhøye. Gjerne støvler/halvhøye boots etc. Vi har noen ridesko/støvler som kan lånes hos oss, dersom rytteren kommer med feil sko å ri i.
Ridehjelm kan lånes her, til en vet om rideinteressen varer. Når tiden er inne for å kjøpe egen hjelm, anbefaler vi en som kan justeres på i størrelsen, slik at du har plass til en tynn lue/buff under i kalde årstider, og uten i varme årstider.
I høst og vinterhalvåret må rytterne stille med egen refleksvest + pannelykt på utetimene. Pass på at pannelykten har batteri på selve hodereimen.
Sikkerhetsvest til ridning hos oss er valgfritt, da vi ikke hopper hinder med hestene.


